(Slovenčina) Košice v znamení Ukrajiny

Košice v znamení Ukrajiny

(Slovenčina) Košice v znamení Ukrajiny

Sorry, this entry is only available in Slovak. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Už po tretí raz boli Košice koncom apríla v znamení nášho najväčšieho, východného suseda. Pod záštitou primátora Richarda Rašiho a v tesnej spolupráci s mestom a ďalšími partnermi tu združenie Feman pod vedením agilného Eduarda Buraša organizuje Dni Ukrajiny.

Ide o najvýznamnejšie podujatie u nás, venované tejto významnej krajine, ktorá je poznamenaná dramatickým vývojom, jej potenciál a dôležitosť pre Európu aj Slovensko je však nepochybný. Bolo preto logické, že viac než týždeň plný podujatí využili realizátori cezhraničného projektu Informácie pre občanov a spoluprácu na zorganizovanie záverečných konferencií a ďalších aktivít.

Partnerstvá samospráv

Konferencia venovaná spolupráci samospráv a občianskym aktivitám potvrdila správny trend v rozvoji prospešných partnerstiev miest a lokálnych štruktúr oboch krajín. A hoci na východ Slovenska najčastejšie prichádzajú samosprávni reprezentanti z blízkej Zakarpatskej oblasti, konferencia ukázala, že konkrétny záujem o spoluprácu je aj v ďalších častiach Ukrajiny. Prišli sem z Krivého rohu, známeho ťažbou a spracovaním železnej rudy, Nikolajeva na brehu Čierneho mora, Novodnestrovska, ktorému meno dala rieka na juhu krajiny. Témou početných stretnutí boli rôznorodé podoby spolupráce a výmeny skúseností, pekným symbolom bolo, že pár dní po konferencii primátori Novodnestrovska a našej Gelnice podpísali dohodu o partnerstve.

Z viacerých ukrajinských miest prišli najmä mladí, ale aj starší nadšenci umenia a tieto súbory spolu s reprezentantmi kultúrnych aktivít našich Ukrajincov a Rusínov pripravili Dňom Ukrajiny v Košiciach pekný kultúrny rámec viacerými vystúpeniami. Organizátori cezhraničného projektu využili túto príležitosť a konferenciu obohatili o novú tému, kultúrnu spoluprácu, ktorá je veľmi živá. Okrem toho sa v rámci projektu počas týchto dní na pracovných a odborných stretnutiach zišli predstavitelia cestovného ruchu, novinári, mladí módni tvorcovia, športovci a športoví funkcionári, predstavitelia Karpatského euroregiónu a ďalší, aby hovorili o veľmi širokých možnostiach spolupráce, nadväzovali nové a upevňovali existujúce partnerstvá.

S pohľadom dopredu

Úplný záver projektu patril konferencii o hospodárskych stykoch a kooperácii. V spolupráci s Medzinárodnou obchodnou komorou Ukrajiny a jej Centrom obchodnej spolupráce v Bratislave prišli zástupcovia regionálnych komôr a hlavne firiem zo Záporožskej a Dnepropetrovskej oblasti, prezentovali sa aj ďalšie ukrajinské podnikateľské subjekty. Možnosti investícií a hospodárskych aktivít predstavili zástupcovia Košíc aj samosprávneho kraja, vystúpili tiež naši podnikatelia.

Zloženie podľa odvetví bolo pestré, spoločným znamením však bolo zameranie na progresívne technológie. Častou témou bola energetika s dôrazom na to, že najefektívnejšia a najlacnejšia energia je tá, ktorá sa ušetrí. Energetická efektívnosť je veľká úloha všade vrátane Ukrajiny, pri tomto smerovaní sa ukazujú sľubné príležitosti pre slovenské subjekty, ktoré sú v tom na výške súčasných požiadaviek.

Ukrajinci prišli v takom zložení, ktoré ukázalo najmä pohľady dopredu. Mnohé firmy majú kontakty na inovatívne technológie najvyspelejších západných krajín a majú ambíciu uplatniť ich nielen doma, ale aj u nás. Mohli sme sa zoznámiť s veľmi zaujímavými a progresívnymi riešeniami na poli informačných technológií pre dopravu a logistiku, ochranu životného prostredia a prácu s odpadmi, izolácie v stavebníctve a ďalšie. Ukrajinské aktivity a záujem o spoluprácu sú zreteľné, z našej strany vidieť skôr isté vyčkávanie…

V rámci konferencie zaznelo, že pre pozitívny vývoj v tomto smere je nevyhnutné výrazne zintenzívniť tok informácií a rozvoj vzájomných kontaktov. Už názov cezhraničného projektu Informácie pre občanov a spoluprácu hovorí, že v ňom je podstatou práve to. Jeho prínos je nesporný, na nastúpenej ceste však treba pokračovať.

Juraj Púchlo
Foto: Peter Laučík

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *