(Slovenčina) V Užhorode o samosprávach a občianskych iniciatívach

V Užhorode o samosprávach a občianskych iniciatívach

(Slovenčina) V Užhorode o samosprávach a občianskych iniciatívach

Sorry, this entry is only available in Slovak. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Press Klub Užhorod, ukrajinský partner projektu cezhraničnej spolupráce Slovenska a Ukrajiny s názvom Informácie pre občanov a spoluprácu, sa nielen aktívne zapájal do podujatí, ktoré sa odohrávali u nás, ale v tejto metropole Zakarpatskej oblasti pripravil koncom marca aj vlastné akcie.

Celkom prirodzene nadviazali na konferencie a workshopy, ktoré sa odohrali na záver novembra 2016 v Prešove a boli predohrou aprílového vyvrcholenia projektu v Košiciach. Nejde však iba o časovú, ale aj obsahovú kontinuitu. Ak boli aj teraz v centre pozornosti najmä samosprávy a občianske iniciatívy, nuž predovšetkým preto, že to je základ, na ktorom stojí rozvoj demokratickej spoločnosti.

Cenná výmena skúseností

Ide o otázky, v ktorých si Slovensko a Ukrajina môžu veľmi plodne vymieňať skúsenosti. Tak, ako my sme na začiatku svojej cesty v spoločnej Európe veľa získali od vyspelejších krajín Únie, môžu sa ukrajinskí priatelia poučiť od nás. Nie je to však iba jednosmerná cesta, ale obojstranný prúd poznatkov informácií.

V Užhorode o svojej práci hovorili nielen zástupcovia tohto najväčšieho mesta regiónu ( 120 tisíc obyvateľov), ale napríklad aj ani nie dvojtisícovej obce Nižné Selište. Tá je známa napríklad tým, že v moravskom Blansku stojí historický drevený kostolík odtiaľto, ktorý premiestnili počas prvej Československej republiky, ku ktorej vtedy Zakarpatská Ukrajina patrila. Historické a kultúrne väzby majú bohaté a hlboké korene.

Zaujímavé bolo zastúpenie občianskych organizácií, ktoré reprezentovali nové trendy u našich susedov. Oľga Besaga a iniciatívna skupina Equality Lab aktívne vystupuje napríklad za rodovú rovnosť a proti násiliu, páchanému na ženách. Tatiana Smriga z klubu Cublo zasa predstavila viaceré moderné umelecké snaženia , práve pripravovali výstavu mladých slovenských výtvarníkov.

Médiá a turizmus

Popri samosprávach a občianskych iniciatívach priestor patril tiež médiám a cestovnému ruchu. Opäť celkom logicky, veď Press Klub Užhorod a jeho šéfka Irina Breza sa venujú predovšetkým aktivitám a spolupráci novinárov – a turistika patrí medzi sféry, ktoré sú pre obe krajiny veľmi zaujímavé. Ukrajincov u nás najčastejšie stretneme na lyžiarskych svahoch, ale aj v vodných parkoch a kúpeľoch. My krásy a atrakcie susedov iba postupne objavujeme, čomu slúži aj prezentovaný spoločný projekt Užhorodu a Michaloviec.

Na podujatie prišli najmä zakarpatskí novinári, vhodným partnerom pre nich bol Michal Beňadik, predseda našej Asociácie vydavateľov regionálnej tlače. Miloš Nemeček, ktorý takmer polstoročia pôsobí v celoštátnych médiách, mohol nájsť partnerov nielen z tejto profesie, ale aj občianskych organizácií, v ktorých je aktívny na slovenskej aj medzinárodnej úrovni. Užhorodské stretnutie v historickom kultúrnom centre Sovie hniezdo ( na obrázku) neformálne nadviazalo na vytváranie kontaktov a partnerstiev, čo je významná súčasť projektu.

Juraj Púchlo
Foto: Peter Laučík, archív

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *